Strona główna » Drzewa ozdobne » CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm
CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cmCHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cmCHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cmCHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cmCHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm
CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm
CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm
CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm
CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm
CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm

CHITALPA SURMIA szczepiona na pniu - sadzonki 120 / 140 cm

Dostępność:Niedostępny - OutOfStock

Czas wysyłki:5 - 7 dni roboczych

Koszt wysyłki:od 30,00 zł

Stan magazynowy:

Stan produktu:Nowy

Gwarancja:Gwarancja Producenta

Informacje:Jesteśmy gospodarstwem rolnym i nie jesteśmy płatnikiem VAT

Dokument sprzedaży:Na życzenie kupującego wystawiamy Rachunek Uproszczony

Transport:Transport

Dostawa:Dostawa

Cena: 117,10 zł / szt.

Chwilowo niedostępny

dodaj do schowka

  • Opis produktu
  • Instrukcje sadzenia
  • Pozostałe
  • Uprawa roślin
  • Recenzje produktu (0)

Chitalpa szczepiona na pniu wysokość rośliny 120-140 cm 

POLSKA PRODUKCJA DLATEGO ODPORNA NA MRÓZ. 

W okresie jesiennym i wiosennym drzewka w naturalny sposób nie posiadają już  liście . 

Na wiosnę Chitalpa późno budzą się więc proszę nie przejmować się tym. 

Chitalpa taszkiencka to mieszanka surmii z wierzbą, dlatego ma bardzo ładne błyszczące podłużne liście podobne do wierzby bambusowej. Charakteryzuje ją bardzo szybkim wzrostem dzięki czemu szybko formuje koronkę.  

Chitalpa na pniu jest roślina dorastająca do 4 m wysokości, dlatego bardzo dobrze nadaje się do przydomowych ogrodów. Roślina kwitnie bardzo ozdobnie, posiada duże kwiatostany złożone z kwiatów typowych dla surmii, mają one jednak zabarwienie lekko różowawe w słonecznych miejscach wybarwia się na bardziej intensywny kolor różowy płatki kwiatów są dodatkowo mocno pofalowane na brzegach. 

Chitalpa nie szczepiona na pniu w formie krzaczastej tworzy duży krzak wysokości do 4-5 m i szerokości 3-4 m, dlatego do małych przydomowych ogródków jest często wybierana forma szczepiona, ponieważ potrzebuje znacznie mniej miejsca. 

Chitalpa wymaga stanowisk nasłonecznionych, aczkolwiek dobrze rośnie w półcienistych miejscach, preferuje glebę lekką, przepuszczalną, urodzajną i wilgotną, jest mrozoodporna do -27'C, ale młode egzemplarze warto na zimę okryć. 

Ze względu na ozdobne kwiaty i liście, chitalpa taszkiencka sprawdzi się jako soliter w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Przyjemny zapach kwiatów sugeruje nam posadzenie jej w sąsiedztwie okien, ławek jak i tarasów. 

 
 

Chitalpa  jest bardzo wyjątkowo ozdobne drzewo liściaste o wyglądzie bardzo przypominającym egzotyczne rośliny, której szczególną cecha są przepiękne liście. Korona drzewa przy dobrych warunkach glebowych jak i odpowiednim nawożeniu może nawet mieć średnice 1-2 m i wysokości 4m, dzięki czemu często w przydomowych ogródkach jest stosowana jako naturalny parasol na stołem ogrodowym. 

Chitalpa jest rośliną bardzo często kupowaną i docenianą ze względu na przepiękny wygląd liści tworzących przepiękna formę na pniu, dlatego warto znaleźć jej w ogrodzie szczególne miejsce, gdzie będzie mogła w pełni zaprezentować swe przepiękne walory. Dobrze komponuje się też z innymi drzewami ozdobnymi jak i w miejscach specjalnych naszego ogrodu. Jest to roślina bardzo chętnie wybierana do urozmaicania zieleni miejskiej bądź ogródków osiedlowych jak i domowych przez jej egzotyczny wygląd. 

Kwiaty różowe zebrane w kwiatostany do 30 cm długości niezwykle efektowne, wewnątrz z fioletowymi kropkami. 

Kwitnąca Chitalpa nie ma sobie równych. Jest niezwykle efektowna. Jej duże kwiaty obficie wydzielają nektar. Ponieważ kwitnie w okresie dziury pożytkowej jest bardzo cennym drzewem pszczelarskim. Liście bardzo charakterystyczne podłużne błyszczące, dekoracyjne. Zupełnie inne od wszystkich znanych nam liści drzew i krzewów. Co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową i chętnie sadzoną w naszych ogrodach. 

REALNE ZDJĘCIA ROBIONE LATEM DLATEGO MA TAKIE ŁADNE LIŚCIE ALE W OKRESIE ZIMOWO -WIOSENNYM W NATURALNY SPOSÓB NIE POSIADAJĄ LIŚCI. 

Na jesień liście wcześnie żółkną i szybko opadają. 

KATALPA NIE MA IDEALNIE PROSTYCH PNI CO DAJE JEJ NIEPOWTARZALNEGO WYGLĄDU. 

Najważniejszą zaletą Chitalpa jest jej skuteczna zdolność odstraszania owadów typu komary. Olejki, które zawiera trzymają te upierdliwe brzęczące owady z dala do 10-15 metrów. 

Jest bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza, odporna na mróz (-27C), nie wymaga zabezpieczeń na zimę (młode rośliny jednak lepiej zabezpieczyć przez pierwsze 2 lata), znakomicie daje sobie radę z wszelkimi chorobami grzybowymi jak i szkodnikami. 

W okresie wiosennym należy nawozić wieloskładnikowymi nawozami 

Uwaga: 

Chitalpa posiada system korzeniowy który składa się z jednego trzpieniowego korzenia -palikowego który podczas wykopywania z gruntu jest przycinany oraz z korzeni włoskowatych które odpowiadają za pobieranie wartości odżywczych z podłoża i one są najważniejsze. 

Korzeń trzpieniowy roślinie jest potrzebny, żeby roślina trzymała się dobrze podłoża przed wiatrami a włoskowate korzonki do pobierania minerałów i wody z gleby, dlatego proszę się tym nie przejmować tylko po posadzeniu mocno podlewać i sypnąć tydzień po posadzeniu nawozu uniwersalnego na jedno drzewko 2-3 łyżki od zupy nawozu i taki sam zabieg zrobić za miesiąc i później kolejny raz za miesiąc i na tym kończymy nawożenie roczne. 
 
Towar doskonale zapakowany na czas transportu: pakowany w pudło, korzenie umieszczone w wilgotnej ziemi bez donicy, ponieważ donica kaleczy pozostałe rośliny podczas transportu. Roślinki są włożone razem do worka foliowego a wszystko owinięte specjalną folią 

 

Instrukcje sadzenia
1 Wykopujemy dołek, zawsze większy od korzeni rośliny.
2. Wlewamy wiadro wody (około 10 litrów) do wykopanego dołka - jak roślina jest mniejsza to oczywiście mniej lejemy wody.
3. Wkładamy roślinkę i zasypujemy ziemią.
4. Ważne: roślina ma być na środku wykopanego dołka oraz ziemia ma być delikatnie ubita wokół pnia drzewka/krzaczka.
5. Nie dajemy żadnego obornika i nawozu pod korzenie ponieważ może tylko popalić młode pędy korzeniowe.
6. Na koniec podlewamy roślinę (około 10 litrów wody) - w okresie obfitych opadów nie trzeba tak obficie podlewać po posadzeniu.
7. Jeżeli drzewko jest małe, dobrze jest wbić obok palik zabezpieczający.
8. Jeżeli sadzimy rośliny w polu lub na otwartej przestrzeni dobrze jest drzewko zabezpieczyć siatką przeciw dzikiej zwierzynie.
9. Po zakończeniu sadzenia trzeba delikatnie roślinę nawozić nawozem granulowanym wieloskładnikowym posypując wokół rośliny garstkę na 1 roślinę czyli +- 1 czubata łyżka od zupy.
10. Po posadzeniu w okresie suszy podlewamy raz dziennie a nawet rano i wieczorem.
11. Po tygodniu od sadzenia jest dobrze zapobiegawczo wykonać oprysk od grzyba Topsinem a za 14 dni dobrze jest opryskać również zapobiegawczo od robaka Mospilanem, ten środek jest tani i bardzo dobry ponieważ jest to środek który działa w wysokich temperaturach oraz głęboko wnika w roślinę i ją dobrze zabezpiecza od szkodników.
12. Rośliny w okresie wiosennym w naturalny sposób nie mają liści dzięki czemu lepiej znoszą czas przewozu , natomiast w okresie jesiennym rośliny w naturalny sposób mają już liście przebarwiające się na żółto, czerwono brązowo lub już ich tez nie mają – po prostu roślina zaczyna przygotowywać się do odpoczynku zimowego.

Pozostałe drzewa ozdobne stanowią ciekawe urozmaicenie ogrodu. W tej grupie znajdziecie Państwo interesujące i rzadko spotykane propozycje roślin ze wszystkich stron świata. Są tu gatunki, których uprawa w naszym klimacie jest możliwa. Niektóre z nich - zwłaszcza pochodzące z cieplejszych rejonów mogą wymagać okrycia na zimę i sadzenia w odpowiednio osłoniętym miejscu. 

Ciekawym gatunkiem jest na przykład ambrowiec. To krzew ozdobny, bardzo wartościowy nabytek do ogrodu. Jego właściwości lecznicze doceniane są w wielu krajach świata, natomiast wszędzie chętnie go odwiedzają owady zapylające. Jest też rośliną miododajną. 

Oryginalnie wygląda też w ogrodzie złotokap. Jego nazwa wzięła się od wielkich kwiatostanów w kolorze żółtym, które pojawiają się co roku na roślinie. Zwykle tworzy niewysokie drzewo, które można odpowiednio modelować cięciem. 

Warta uwagi jest także morwa biała o ciekawym pokroju płaczącym. Jej długie pędy zwisają na dół, tworząc w swojej koronie coś na kształt zielonej altany. Może być ona formowana na dowolną wysokość. Ładnie wygląda sadzona w otoczeniu niskich bylin lub jako soliter na trawniku.

Dzikie pędy     
Nie tworzą dzikich pędów.
    
Nawadnianie    
Zwykle rośliny w pojemnikach podlewa się raz dziennie za wyjątkiem cytrusów, które lubią suchsze ziemie.
    
Nawożenie    
Na wiosnę wystarczy jednokrotne nawożenie nawozem pełnoskładnikowym, który należy wprowadzić bezpośrednio do ziemi. Najlepszym nawozem jest ten o długotrwałym działaniu, ponieważ dostarcza roślinie substancje odżywcze jedynie podczas dostatecznie wysokich temperaturach i według potrzeb rośliny.   
Od początku sierpnia już nie należy nawozić, żeby rośliny mogły przygotować się do zimy w pełni rozwinięte!
    
Ochrona roślin    
Główną przyczyną chorób roślin uprawianych w pojemnikach jest nieodpowiednie stanowisko, które może być zbyt wilgotne i zacienione. W przypadku ataku mszyc lub przędziorków należy zastosować odpowiednie preparaty chemiczne. Identyczne kroki należy podjąć w przypadku pojawienia się mączniaka na fuksjach.
    
Okres sadzenia     
Najlepszą porą na sadzenie i przesadzanie jest wczesna wiosna.
    
Przycinanie    
Przed zimowaniem pędy roślin warto lekko przyciąć. Po okresie zimowym i chłodnym, kiedy pojemniki z roślinami zostaną przeniesione na świeże powietrze należy je przyciąć do pożądanych kształtów. Latem zalecamy nie przycinać, ponieważ rośliny mogłyby stracić swoją naturalną urodę.
   
Sadzenie    
Zastosować należy dostatecznie duże donice. Dno powinno mieć otwory i warstwę drenażową, żeby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Wielkość donicy powinna być zawsze wprost proporcjonalna do wielkości rośliny. Niemal wszystkim roślinom pojemnikowym powodzi się w gliniasto – próchniczej ziemi. Najlepiej jest użyć gotowych mieszanych substratów. Dobra ziemia do sadzenia jest droższa, ale tylko mając najlepszą glebę można osiągnąć pożądany efekt!
    
Uprawa i pielęgnacja roślin
Rośliny do pojemników, które nie są zimoodporne np. agapant (Agapanthus), agawa, bieluń (Datura), dracena, eukaliptus, wawrzyn, mirt, oleander, fígowiec (Ficus carica), palma, granatowiec, rozmaryn, juka (Yucca) itp. zalecamy latem uprawiać na zewnątrz, na świeżym powietrzu i suchym miejscu osłoniętym przed wiatrem. Jedynie aukuba (Aucuba) i fuksja lubią półcieniste lub cieniste stanowiska.
    
Zapylanie   
W niniejszym poradniku temat zapylania opisany jest wyłącznie w przypadku drzew owocowych.
    
Zimowa ochrona    
Warunkiem dobrego przezimowania roślin pojemnikowych jest ochrona przed mrozem, przewiewne i niezbyt ciemne pomieszczenie, w którym zostaną umieszczone rośliny w okresie październik - kwiecień, a w regionach zagrożonych dłuższymi przymrozkami aż do maja. Podlewać należy według potrzeb, aczkolwiek bryła ziemna w żadnym wypadku nie może wyschnąć. Im cieplej jest w pomieszczeniu do przezimowania, tym większe zapotrzebowanie na wodę. Zimując w zbyt ciepłym, zamkniętym pomieszczeniu, rośliny mogą zostać zaatakowane przez tarczniki lub bawełnice. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy zastosować odpowiedni preparat.

Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.

 
alt
Kontrolowana jakość!
Nadzór nad uprawami naszych roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
 
Kontrolowana jakość!
Nadzór nad uprawami naszych roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
alt
    Wysyłka kurier DPD
    Koszty wysyłki uzależnione są od ilości (szt.), wielkości (wysokości) i ciężaru (kg.)
    Po dodaniu roślin do koszyka i wybraniu formy płatności, system automatycznie wyliczy koszt wysyłki. Jeśli zostanie przkroczona norma narzucona przez firmę kurierską (paczka do 25 kg.) system automatycznie podzieli zamówiony towar na kilka paczek.
    Uwaga roślin powyżej 2 metry wysykości nie da sie wysłać, towar taki można odebrać tylko osobiście swoim transportem.
     
    aby dowiedzieć się więcej o kosztach wysyłki

     
      W naszym sklepie zapłacisz poprzez płatności elektroniczne, kartą kredytową, BLIK-em lub poprzez standardowy przelew na konto.  

      Wpłaty Bank PKO - Inteligo
      50 1020 5558 1111 1786 2850 0076

      W tytule prosimy podawać nr zamówienia!!!
          Zgadzam sięNie zgadzam się