Dostępność:Dostępny - InStock
Czas wysyłki:5 - 7 dni roboczych
Koszt wysyłki:od 30,00 zł
Stan magazynowy:
Stan produktu:Nowy
Gwarancja:Gwarancja Producenta
Informacje:Jesteśmy gospodarstwem rolnym i nie jesteśmy płatnikiem VAT
Dokument sprzedaży:Na życzenie kupującego wystawiamy Rachunek Uproszczony
Transport:
Lipa drobnolistna duża sadzonka 120-150 cm
Lipa drobnolistna jest drzewem bardzo miododajnym i często, chętnie kupowane przez pszczelarzy jak i miłośników zdrowego trybu zżycia przez szczególne właściwości lecznicze tego drzewa.
Lipa w okresie jesiennym wspaniale przebarwia swoje liście na przepiękny kolor pomarańczowo- czerwony.
Lipa jest rośliną bardzo często kupowaną i docenianą ze względu na przepiękny wygląd liści tworzących przepiękną kulista formę, dlatego warto znaleźć jej w ogrodzie szczególne miejsce, gdzie będzie mogła w pełni zaprezentować swe przepiękne walory w szczególności, gdzie jest dużo miejsca. Dobrze komponuje się też z innymi drzewami ozdobnymi jak i w miejscach specjalnych naszego ogrodu. Jest to roślina bardzo chętnie wybierana do urozmaicania zieleni miejskiej bądź dużych ogrodów domowych.
Zimą po opadnięciu liści roślina ani trochę nie traci na atrakcyjności, poprzez piękny rozkład swojej ostentacyjnej korony szczególnie obficie obsypane białym puchem.
Lipa należy do drzew silnie niekratujących, masowo oblatywanych przez pszczoły. Kwiaty lipy odznaczają się typowym silnym, miodowym aromatem.
Nasadzając równocześnie lipy różnych gatunków przedłużamy tym samym pożytek lipowy z 2 tygodni do 2 miesięcy a tym samym więcej miodu i krótsze okresy bezłożyskowe. Jest to o tyle ważne, że w niektórych rejonach polski lipa jest ostatnim pożytkiem. W ostatnich latach władze stosują niezrozumiałą politykę wycinek drzew zwłaszcza możemy to zauważyć w obrębie dróg tym samym zmniejszając ilości kwiatów, z których nasze podopieczne dostarczają nam największego skarbu natury jakim jest miód. Warto zatem nasadzać lipy, gdyż jest ich coraz mniej a jakże cenne to drzewa. Ponadto mszyce zdobniczki lipowej żerujące na liściach lipy dostarcza spadź. Wówczas mówimy o spadzi liściastej a tym samym miodzie spadziowym, czyli miodzie z najwyższej półki
Odmiana lipy drobnolistnej, która o każdej porze roku ma do zaoferowania niezwykle ciekawe cechy ozdobne. Jest to drzewo, które może tworzyć koronę docelowo 4-7 m średnicy wysokości po latach 10-15 m. cechuje się przy tym dość szybkim tempem wzrostu. Jej korona już nawet u młodych egzemplarzy przybiera pokrój szeroko stożkowy, początkowo jest dość luźna, później coraz bardziej się zagęszcza, jednak zawsze jest bardzo regularna i nie wymaga dodatkowego przycinania. Liście są charakterystyczne dla gatunku, sercowate lub niemal okrągłe, jaskrawo zielone, drobną ząbkowane na brzegu, jesienią zmieniają zabarwienie na żółte a później pomarańczowo-czerwone co wygląda niezwykle efektownie.
Lipa kwitnie dość późno na przełomie czerwca i lipca, jej kwiaty są drobne, białe, zebrane w groniaste kwiatostany, ładnie pachną i są miododajne.
Odmiana ta nie jest zbyt wymagająca, a do tego jest w pełni mrozoodporna. Najlepiej rośnie na glebach przeciętnych lub żyznych, umiarkowanie wilgotnych, o obojętnym pH -czyli uniwersalna ziemia, na stanowiskach słonecznych.
Lipę tę można zastosować do tworzenia szpalerów lub obsadzania alei, natomiast w ogródkach przydomowych najlepiej prezentuje się jako soliter lub w barwnych kompozycjach z innymi roślinami.
Poza walorami poużytkowymi Lipa jest również cennym drzewem leczniczym. Obecnie używa się wyłącznie kwiatostanów. Posiadają one w pierwszym rzędzie właściwości napotne i przeciwgorączkowe, przy przeziębieniach i zaflegmieniu górnych dróg oddechowych.
Lipa znajduje również zastosowanie w chorobach nerek, pęcherza i w nerwicach. Naparem z kwiatu lipowego można także płukać gardło.
Nawożenie robimy dwa-trzy razy w roku pierwszy w marcu drugi koniec maja można trzeci raz już na koniec sierpnia, ale już nawozem jesiennym z małą zawartością azotu (azot tylko powoduje wzrost rośliny, ale tego w okresie jesiennym roślina już nie potrzebuje tylko innych minerałów fosfor i potas oraz mikroelementy-miedź, bor, żelazo i mangan.
Składniki te nie ulegają wypłukaniu z gleby i okażą się przydatne wczesną wiosną.
Towar doskonale zapakowany na czas transportu: pakowany w pudło, korzenie umieszczone w wilgotnej ziemi bez donicy, ponieważ donica kaleczy pozostałe rośliny podczas transportu. Roślinki są włożone razem do worka foliowego a wszystko owinięte specjalną folią
Lipy to jedne z najbardziej majestatycznych i okazałych drzew we florze polskiej. Jej wartość określa nie tylko piękny wygląd, ale też użyteczność. Drewno zdobyło sobie uznanie w produkcji instrumentów muzycznych, uli oraz rzeźbiarstwie. Jest miękkie w obróbce i wiele rzemiosł ludowych opiera swoje wyroby na nim. Samo drzewo jest chętnie sadzone w parkach oraz dużych ogrodach. Kiedyś obsadzano nimi aleje do dworów i wzdłuż dróg. Kwiaty lipy mają dużo nektaru przez co jest to cenione drzewo przez pszczelarzy. Miód lipowy jest uznawany za jeden z najbardziej wartościowych. Suszone kwiatostany są używane do produkcji naparów o właściwościach zdrowotnych. Z orzeszków lipy można wytwarzać również preparaty lecznicze oraz olej. Lipa to majestatyczne drzewo, o wielu dostępnych odmianach. Niestandardową propozycją jest lipa szerokolistna Laciniata o ciekawie powycinanych liściach, które stanowią interesujący wzór. Natomiast chcąc zbudować aleje lipowe warto sięgnąć po odmiany takie jak Rancho czy Fastigiata. Dla chcących mieć w ogrodzie niewielkiej wielkości lipę najlepszym wyborem będzie odmiana Lico szczepiona na pniu, jej wzrost ograniczony został do około 5 metrów. Dzięki temu pasuje nawet do niewielkiego ogrodu, w którym duże drzewo przytłaczałoby perspektywę.
Lipa jest drzewem wyjątkowo cenionym, ze względu na swoje walory estetyczne, jak i zastosowania. Dzięki jej uniwersalności możemy ją obserwować zarówno w ogródkach domów jednorodzinnych, jak i w parkach. Jednak czym różnią się poszczególne gatunki oraz jaki sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku? Choć wyróżniamy wiele gatunków lipy, do tych najpopularniejszych należy lipa drobnolistna oraz szerokolistna. Ten rodzaj drzewa liściastego możemy napotkać zarówno na terenie Azji zachodniej, jak i Europy. Najczęściej widzimy ją w pokaźnej, wysokiej formie, liczącej nawet 30 metrów wysokości, jednak bez problemu możemy znaleźć odmiany przyjazne warunkowym podwórkowym, które będą sięgać zaledwie kilka metrów. Liście są łatwo rozpoznawalne ze względu na okrągło sercowy kształt i specyficznie zakończony wierzchołek. W okresie kwitnięcia na drzewach pojawiają się jasnożółte kwiaty o długiej szypułce. Lipy należą do drzew długowiecznych i często osiągają wiek 400-500 lat jednak udokumentowano wiele przypadków, gdzie lipy przetrwały 1000 lat, a nawet więcej. Ten gatunek drzewa liściastego jest spotykany rzadziej od lipy drobnolistnej, jednak możemy ją znaleźć na wielu terenach Europy i Turcji. Imponuje swoim wzrostem, ponieważ może osiągać nawet z 40 m wysokości. Zarówno liście, jak i kwiaty są pod wieloma aspektami podobne do tych występujących u lipy drobnolistnej, jednak wyróżniają się znacząco większym rozmiarem. Ten gatunek jest w stanie przetrwać nawet 1000 lat.
Choć przeważnie widzimy lipy o imponującej wysokości kilkudziesięciu metrów, bez problemu możemy znaleźć odmiany, które sprawdzą się nawet w drobniejszych ogrodach. Sadzonki lipy drobnolistnej odmiany lico są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają ograniczony teren niepozwalający na drzewa o pokaźnych rozmiarach. Ta odmiana rośnie niezwykle powoli i osiąga około 5 metrów wysokości.
W przypadku większego ogrodu równie dobrym wyborem może okazać się sadzonka lipy szerokolistnej fastigiata. W okresie 10 lat osiągnie 2 metry wzrostu, natomiast z biegiem czasu może urosnąć do około 15 metrów. Charakteryzuje się wąską kolumnową koroną i wyprostowanymi gałęziami.
Poza walorami estetycznymi lipa znalazła swoje zastosowanie również w przemyśle leczniczym, żywieniowym, jak i kosmetyce. Lipa jest stosowany niezwykle często przy przeziębieniu. Picie naparu z lipy pomaga łagodzić kaszel oraz ból głowy. Równie dobrze sprawdzi się w stanach gorączkowych, jako środek napotny, który może okazać się pomocny podczas przechodzenia grypy czy anginy. Jednym z najbardziej cenionych rodzajów miodu jest właśnie ten lipowy. Jest ceniony przez ekspertów ze względu na swój wyjątkowy smak, jak i właściwości lecznicze. Dodawanie go do ostudzonej herbaty, czy deserów zapewni nam źródło witamin z grupy B oraz magnezu, potasu, czy manganu. Spożywanie naparów z dodatkiem miodu lipowego wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Wiele osób spożywa go regularnie w celu podniesienia swojej odporności. Właściwości lipy znalazły swoje miejsce również w przemyśle kosmetycznym. Jej ekstrakt zawarty w kremach czy tonikach reguluje nadprodukcję sebum odpowiedzialną za trądzik oraz napina i ujadania skórę. Dzięki temu sprawdzi się zarówno w przypadku młodzieńczej, wrażliwej cery ze skłonnościami do niedoskonałości, jak i w przypadku cery dojrzałej, wymagający specjalnego traktowania.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.
Kontrolowana jakość! Nadzór nad uprawami naszych roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa |
Kontrolowana jakość! Nadzór nad uprawami naszych roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa |